Czy potrzebujesz motywu potomnego w WordPress?

WordPress Child Theme, czyli motyw potomny. Jakie jest jego zastosowanie i czy go na prawdę potrzebujesz na swojej stronie? Dodawany ze skopiowanych plików, lub tworzony za pomocą wtyczki, którą potem można bez konsekwencji usunąć. Czy na prawdę go potrzebujesz?

Ukrywamy wszystko co się da.

Na stronach WordPress często widzę taką tendencję, że ukrywane są wszystkie informacje dotyczące komponentów, z których zbudowana jest dana strona. I tak stworzona strona dla firmy xyz, jak przeglądniemy jej źródła chociażby w przeglądarce, widzimy od razu, że wszystko stoi na WordPressie, natomiast link do motywu odnosi się do motywu potomnego. I wszystko byłoby w porządku, gdyby ta strona miała dodany jakiś specjalistyczny kod. Najczęściej jednak bywa tak, że nie dzieje się w tym motywie nic spektakularnego, ot wszystko zrobione Elementorem z wykorzystaniem motywu Hello i dodany jest motyw potomny. Po co? Tego nie wie nikt.

Inni dodają, ja też tak zrobię.

W imię dobrych praktyk WordPress wszyscy dodają motyw potomny bo tak trzeba. A potem zamiast w tym motywie pododawać skrawki funkcjonalności, jak np. wrzucić kod do Google Tag Manager, to instalowana jest wtyczka, która aktywuje nam GTM’a na stronie i muzyka gra. A child theme jest, aby był.

Dodam tak na przyszłość.

To też nie jest dobre rozwiązanie. Bardzo często spotykam sytuacje, gdzie dana strona była zrobiona dla klienta, żeby potem on sam mógł sobie nanosić zmiany. Taki klient, który jest zajęty swoim biznesem, a aktualizacje na stronie to tylko dodatek, nie będzie wiedział co to jest ten dodatkowy motyw. Najpierw próbuje coś zmieniać w motywie potomnym, ale nie mu nie wychodzi, zmienia na motyw oryginalny, robi jeszcze inne zmiany. Każdy z motywów ma inne ustawienia, nie wiadomo, z którego korzystać, bo na jednym sklep wygląda lepiej, a na drugim strony informacyjne się dobrze wyświetlają. Ogólnie cała strona do naprawy. Nie dodawaj motywu potomnego tak na przyszłość, że kiedyś się przyda. Jeśli będzie potrzebny – wtedy go zrób.

Czy robić child theme do prostej strony?

Oczywiście można, jeśli wiesz co robisz, jeśli zamierzasz z niego korzystać – to jak najbardziej, rób i trzymaj w nim wszystkie niestandardowe ustawienia. Jeśli natomiast budujesz stronę jakich większość w internecie, czyli 100% rzeczy dodanych za pomocą wtyczek – nie ma sensu bawienia się w motywy potomne i dodatkowe utrudnianie sobie pracy.

Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną? Pisz!