Bardzo często zdarza się tak, że zmęczeni zalewem spamu przez formularz kontaktowy postanawiamy coś z tym zrobić. Z pomocą przychodzi mechanizm Google reCAPTCHA, który skutecznie potrafi wyciąć formularze wypełniane przez boty. W wielu przypadkach to 99% ruchu spamowego z formularza.
Dlaczego nie powinno się usuwać znaczka Google reCAPTCHA?
Google odradza ukrywanie tej informacji. Ludzie odwiedzający naszą witrynę powinni być informowani o użytych na niej mechanizmach i zabezpieczeniach.
Kiedy warto zrezygnować z pokazywania znaczka reCAPTCHA?
Głównie aspekty wizualne będą determinowały to czy znaczek może zostać na stronie, czy będziemy woleli go usunąć. Na niektórych schematach kolorów nie koniecznie może pasować biało-niebieski guzik. Poza tym znaczek może wchodzić w negatywne interakcje z innymi elementami strony internetowej.
W jaki sposób pozbyć się znaczka reCAPTCHA?
Najlepszym sposobem będzie użycie kawałka kodu CSS, który w tym wypadku sugeruje Google
.grecaptcha-badge { visibility: hidden; }
W WordPress najlepiej i najprościej jest dodać go do arkuszy styli, czyli z menu bocznego wybieramy: Wygląd -> Dostosuj -> Dodatkowy CSS i wklejamy go w okienko, po czym zatwierdzamy zmiany przyciskiem Opublikuj. Znaczek już w oknie podglądu powinien od razu zniknąć.

Jak poinformować użytkowników o mechanizmie reCAPTCHA?
Niestety, bez znaczka mamy nadal obowiązek informowania użytkowników o działającym Google reCAPTCHA. W tym celu Google daje nam do dyspozycji przykładowy kod, który możemy użyć np. w stopce strony lub pod formularzem kontaktowym:
This site is protected by reCAPTCHA and the Google <a href=”https://policies.google.com/privacy”>Privacy Policy</a> and
<a href=”https://policies.google.com/terms”>Terms of Service</a> apply.