Czy strona wykonana na szablonie jest zła?

Jak zacząć budować stronę internetową? Czy projektować od podstaw, każdy drobny detal wymyślać samemu, czy lepiej wziąć gotowy szablon i wprowadzić do niego swoje treści i cieszyć się stroną zrobioną, właściwie przez kogo?

Nie będę iść na łatwiznę, projektuję wszystko osobiście

To najlepsze rozwiązanie. Wszystko rozbija się o to, który raz budujesz stronę i jakie masz doświadczenie. Jeżeli jest to pierwsza strona, to na pewno odradzałbym takie rozwiązanie. Każda strona internetowa czemuś służy, w 99% ona ma coś sprzedać w internecie, kreacja Twojego wizerunku lub wizerunku Twojej firmy to też sprzedaż. Jeśli zatem będzie to Twoja pierwsza strona www jaką postawisz, to musisz pamiętać, że projektowanie od zera to proces dość skomplikowany i długotrwały. Oczywiście jeśli dysponujesz długimi tygodniami czasu na porządne złożenie strony, to jak najbardziej to rób. Jeśli nie masz natomiast czasu i już biznes musi się kręcić, to nie idź tą drogą. Sfrustrujesz się już w pierwszych godzinach projektowania, wszystko się będzie przeciągać w nieskończoność, a nikt w internecie nie zobaczy Twojej strony, bo na SEO zabrakło już czasu.

Ok, niech będzie strona z szablonu

Czujesz się, że już przegrywasz? Że strona z szablonu, to taka jak milion innych w internecie? Że nie będzie wyjątkowa? Nic bardziej mylnego. Nawet w przypadku projektu na miarę nie ma gwarancji, że projektant nie wpadnie na jakiś pomysł, na który już ktoś dawno wpadł. Więc tym się nie przejmuj. W internecie są setki, tysiące bardzo podobnych do siebie stron, każda pracuje, każda ma jakąś funkcję. Co z tego, że Ty restaurator będziesz mieć ten sam motyw, co firma budowlana. Rzadko kto zwróci na to uwagę, w internecie szuka się informacji, a nie podobnych stron www.

To co, mogę zrobić stronę byle jak?

No, nie 😉 Jeśli coś nie działa, jest „niedorobione” lub zrobione byle jak, ludzie bardzo szybko to zauważą i nie będą mieli do takiego tworu zaufania, więc przestaną szybko odwiedzać taką stronę. Wszystko trzeba zrobić porządnie, nawet stronę z szablonu.

Co mogę zrobić żeby strona z szablonu była fajna?

I tu przechodzimy do całego meritum. Otóż bardzo dobrze zacząć jest właśnie od szablonu, a potem samemu go sobie powoli modyfikować. Strona internetowa, to nie blok czteropiętrowy z płyty betonowej, którego nie przerobisz. Na stronie można zmieniać wszystko, począwszy od animacji padającego śniegu i dzwoneczków na święta, a kończąc na generalnej przeróbce kolorów, przycisków, układu itp. Także jak widać taki szablon może być dobrym punktem wejścia, a niekiedy nawet ciekawą inspiracją do stworzenia czegoś na prawdę fajnego.

No ale muszą być jakieś minusy

No i są. Ale szablon to nie tylko to co się wszystkim wydaje. To nie tylko układ wizualny, że obrazek jest po lewej, a tekst po prawej jest gruby i ma guzik. Szablon to zwykle jakiś gotowy motyw dla WordPressa, więc jest to cała maszyna konfiguracyjna. I pół biedy, gdy ten szablon działa na jakimś bardzo znanym i rozwijanym motywie typu Astra, czy OceanWP. Bardzo często zdarza się, że ktoś kupuje jakieś niszowe motywy napisane przez kogoś i udostępnione na jakimś wielkim sklepie z motywami. Po jakimś czasie okazuje się, że aktualizacje praktycznie nie istnieją, jakiś moduł przestaje działać, kontakt ze wsparciem technicznym motywu się urwał i nikt nie odpowiada. A Ty tkwisz z jakimś niedziałającym straszkiem i właściwie nie wiesz co teraz.

Jak więc zrobić to wszystko dobrze?

Przede wszystkim, jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją zabawę z tworzeniem stron internetowych wybieraj te szablony i motywy, które są znane i dobrze ocenianie. Nie rzucaj się na jakieś super nowości, bo to zazwyczaj w fazach rozwojowych potrafi być bardzo kapryśne. Bierz te łatwiejsze, a na pewno ze wszystkim sobie poradzisz. W miarę doświadczenia można nawet spokojnie używać wtyczek w wersjach beta i w razie problemów wtedy wiadomo jak sobie z nimi poradzić. Ale wszystko przyjdzie z czasem.

A może by tak nie WordPress?

Oczywiście, jest masa internetowych builderów stron, w których już za 0zł można złożyć coś sensownego. Jednym bardziej znanym jest np. Wix, który opisałem tutaj.

Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną? Pisz!