Rekordy domen, do czego służą i jak je ustawić?

Nie wiesz jak przekierować pocztę na inny adres? Z pomocą przychodzą rekordy domen za ich pomocą możemy sterować ruchem w obrębie naszego adresu internetowego. To znaczy, że możemy np. przekierować ruch z poczty email, która jest fizycznie obsługiwana przez serwer nr1, natomiast ruch www w postaci strony internetowej możemy przekierować na serwer nr.2. Każdy z serwerów możemy mieć u innego operatora i nie wpłynie to negatywnie na wydajność. Ba.. Nawet w niektórych przypadkach, gdy operator serwera nr.2 ma awarię i jego usługa wraz z naszą stroną internetową”leżą i kwiczą”, nasza poczta email działa sprawnie, bez większych problemów.

Rekord A

Rekord A służy do przypisania, twojej domenie adresu IP w wersji czwartej (IPv4). Za pomocą tego rekordu możesz przekierować ruch z domeny na serwer www, na którym fizycznie znajduje się Twoja strona internetowa. Wystarczy, że wpiszesz w tym rekordzie adres serwera i już. Jest to rekord do wykorzystania pojedynczego, więc nie jest możliwe przekierowanie domeny na więcej niż jeden serwer hostingowy. Jeśli w strefie DNS swojej domeny utworzysz drugi rekord A, będzie działać tylko ten który jest pierwszy w kolejności. Da się to obejść tworząc przekierowania rekordu A, ale dla subdomen.

Rekord AAAA

Rekord AAAA jest dokładnie tym samym czym Rekord A, jednak działa z nowocześniejszym adresem IP w wersji szóstej (IPV6). Ma dokładnie takie same możliwości i ograniczenia jak rekord A.

Rekord MX

Rekord MX służy do skierowania ruchu poczty email na zewnętrzny serwer. Wykorzystywane w przypadku, gdy zaplecze konfiguracji domeny masz u innego rejestratora niż hosting. Rekord MX do swojego działania wykorzystuje rekord A, lub rekord AAAA. W przypadku gdy poczta i www jest realizowana na tym samym serwerze, zazwyczaj nie jest wymagane cokolwiek zmieniać w rekordzie MX. W momencie, gdy www i poczta znajdują się na osobnych serwerach, dla rekordu MX musimy stworzyć nowy rekord A dla subdomeny i dla niego ustawić rekord MX.

Rekord NS

Za pomocą rekordu NS można przekierować cały ruch z domeny na serwer DNS innego operatora, na którym masz hosting. Jest to bardzo przydatna opcja, gdy masz „rozsiane” swoje subdomeny u różnych operatorów hostingowych. Przykładowo dla nazwy domeny pzbrzeski.pl mamy skonfigurowaną subdomenę o nazwie sklep.pzbrzeski.pl i fizycznie razem z pocztą znajduje się ona u innego operatora – za pomocą jednego rekordu NS można przekierować cały ruch z subdomeny do tego właśnie operatora, nie trzeba wówczas tworzyć nowych rekordów A oraz MX.

Rekord CNAME

CNAME jest aliasem (alternatywną nazwą) dla rekordu A domeny. Często można go użyć zamiast rekordu A w celu skierowania różnych nazw hostów do tej samej lokalizacji. Teoretycznie działa tak samo jak rekord A – różnica polega jednak na tym, że do konfiguracji używamy aliasu, czyli nazwy, a nie jak w przypadku rekordu A adresu IP.

Rekord PTR

Jest używany do obsługi Reverse DNS (revDNS), czyli tłumaczenia adresu IP na adres zrozumiały dla człowieka przykładowo 192.168.1.1 -> twoja_nazwa.pl. System używa tego rekordu do wyszukiwania wstecznego DNS w celu pobrania skojarzonej domeny lub nazwy hosta. Przydaje się do unikania błędów serwerów pocztowych, które wyświetlają komunikat: Client host rejected: cannot find your hostname. W niektórych przypadkach przy edycji lub tworzeniu tego rekordu może być wymagany kontakt z dostawcą adresu IP, na który wskazuje domena.

Rekord SRV

Rekord pozwala na skonfigurowanie większej ilości informacji o usłudze niż sam adres IP. Za jego pomocą możemy np. wskazać nr. portu, na którym pracuje dana usługa, lub priorytet oraz wagę wpisu. Przydaje się w sytuacjach, gdy niektóre z usług wymagają podania właśnie przykładowo numeru portu.

Linki

Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną? Pisz!