Jak podłączyć Google Search Console do strony www?

Jak podłączyć Google Search Console do swojej strony internetowej, no i przede wszystkim po co to robić? Chcesz być widoczny w internecie? Chcesz żeby Twoja strona została szybko zindeksowana przez robota Google i można było szybko znaleźć Twój biznes w sieci? Podłącz i skonfiguruj Google Search Console żeby maksymalnie przyśpieszyć proces indeksacji Twojej witryny.

Co to jest ta indeksacja?

Na pewno zdażyło Ci się wyszukiwać czegoś w sieci. Przyjmijmy, że szukasz restauracji w swoim mieście. Wpisujesz restauracja Gdynia i zaraz Twoim oczom ukazuje się wiele wyników z proponowanymi restauracjami z miasta Gdynia. Gdyby te strony nie zostały zindeksowane przez Google, nie mógłbyś ich w ten sposób znaleźć. Dlatego Ty także chcesz dodać swoją stronę do indeksu Google, żeby Twój klient mógł łatwo do Ciebie dotrzeć.

Czego potrzeba?

Wymogiem jest posiadanie konta na Google. Jeśli masz już konto Gmail, lub konto Google, którym logujesz się na swoim smartfonie, to masz już prawie wszystko co potrzeba. Drugą niezbędną rzeczą jest własna strona internetowa, ale to chyba oczywiste 😉

Podpinamy witrynę do GSC

W polu adresu przeglądarki wpisz: https://search.google.com/search-console Jeśli jesteś już zalogowany swoim kontem Google, zobaczysz taki ekran, kliknij Rozpocznij.

zrzut strony głównej Google Search Console

Następnie Twoim oczom powinien ukazać się panel Google Search Console.

zrzut kokpitu Google Search Console

Dodaj swoją witrynę.

U góry po lewej stronie (tam gdzie teraz jest pzbsky.pl) Kliknij w to miejsce. Rozwinie się roletka z napisem + dodaj usługę. Po kliknięciu przycisku dodawania usługi zobaczysz takie okno:

zrzut ekranu dodawania witryny do Google Search Console

W tym momencie musisz podjąć decyzję w jaki sposób chcesz dodać swoją stronę. Jeżeli przykładowo pod swoim adresem masz tylko stronę internetową i nie masz zamiaru dołączania tam jakiś sklepów w subdomenach lub dodatkowych stron – wybierz opcję pierwszą Domena. Jeżeli masz natomiast jakieś dodatkowe subdomeny, lub planujesz rozwój na swojej domenie o inne usługi jak np. inne strony, sklepy internetowe itd wybierz prefiks. Będziesz mieć w ten sposób pewność, że za pomocą tej usługi masz kontrolę tylko nad tym adresem, który tu wpiszesz. Załóżmy, że masz tylko jedną stronę internetową, nie planujesz rozwoju domeny o kolejne aplikacje i wybierasz opcję pierwszą. Wpisz w podświetlonym polu adres swojej strony www.

zrzut karty weryfikacyjnej Google Search Console

W tym kroku Google musi ustalić, że jesteś właścicielem podanej usługi i musisz to jakoś udowodnić np. za pomocą kodu. Jedyne co na tę chwilę potrzebujesz to kliknąć w guzik KOPUJ, cały kod weryfikacyjny zostanie skopiowany do schowka. Teraz zaloguj się do konta administracyjnego u swojego rejestratora domeny.

Dodaj kod Google do swojej domeny.

W panelu administratora przejdź do sekcji strefy dns, tam utwórz nowy rekord typu TXT. Wklej uprzednio skopiowany kod od Google i zatwierdź zmiany. Nowy rekord powinien się pojawić na liście wszystkich rekordów danej domeny. Odczekaj krótką chwilę i wróć do zakładki z Google Search Console. Kliknij guzik WERYFIKUJ. Jeżeli weryfikacja kończy się błędem, spokojnie, czasem to musi chwilkę potrwać. Wrócić tu za godzinę lub dwie i spróbuj zweryfikować domenę. Jeżeli wszystko zrobiłeś dobrze, weryfikacja powinna przejść bez błędów, a Twoja witryna powinna wskoczyć na listę usług w Google Search Console.

Dodaj mapę strony do usługi.

Mapa strony, czyli informacje o stronach w Twojej witrynie oraz linki do nich. Zakładam, że używasz w miarę nowej wersji WordPress. Mapę strony znajdziesz pod adresem: https://twoj_adres.pl/sitemap_index.xml. Jeżeli posiadasz nieco starszego WordPressa będziesz musiał wygenerować taką mapę np. wtyczką Yoast, lub All in one Seo (te wtyczki podadzą Ci adres, który będzie trzeba wkleić w Google Search Console). Ok, masz już adres. Z menu z lewej strony wybierz mapy witryn i wklej swój adres. Po czym zatwierdź przyciskiem PRZEŚLIJ

Google Search Console zrzut panelu z listą map witryn

Od tego momentu Robot Google będzie wiedział, gdzie szukać stron Twojej witryny i będzie je sukcesywnie skanował i indeksował.

Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną? Pisz!