Pierwsza domena – gdzie kupić i jak ustawić żeby działała?

Pierwsza domena to nie lada wyzwanie z poniższego artykułu dowiesz się gdzie kupować i czym się kierować przy wyborze rejestratora domen. Co zrobić w przypadku gdy moja nazwa nie jest dostępna.

Co to jest domena?

W wielkim skrócie jest to nazwa Twojej strony internetowej, którą wpisując w polu adresu w wyszukiwarce możesz połączyć się ze swoją stroną i wyświetlić ją na swoim ekranie. Domena to adres strony jak np. https://dowolna_nazwa_strony.pl

Jak znaleźć wolną nazwę/domenę?

Możesz wejść na stronę dowolnego rejestratora domen np. home.pl, nazwa.pl, ovh.pl. Na wszystkich tego typu stronach zawsze jest gdzieś u góry okienko do wyszukiwania wolnych domen. To właśnie tam musisz wpisać swoją nazwę, żeby sprawdzić czy jest aktualnie dostępna. Co zrobić gdy dana nazwa jest niedostępna? Możesz spróbować użyć podobnej nazwy, lub spróbować rozwiązania z akapitu – Jaką domenę wykupić.

Gdzie najlepiej wykupić domenę?

Najlepiej tam gdzie najtaniej. Sama nazwa domeny, operator, który ją nam wydzierżawi nie wpływają negatywnie na pozycjonowanie strony, lub inne aspekty użytkowe. Nie ma też problemu jeśli domenę z końcówką .pl kupimy u operatora z Niemiec, czy Francji i na odwrót. Na pewno ważnym czynnikiem będzie zaplecze konfiguracyjne u takiego operatora. Wiadomo im więcej możliwości, tym lepiej.

Gdzie najlepiej nie kupować domeny?

Szerokim łukiem proponuję omijać wszelkich rejestratorów, którzy nie występują w Krajowym Rejestrze Domen, to by było dziwne gdyby jakiś taki rejestrator się trafił i raczej byłby to scam. Kolejną rzeczą, na którą warto jest zwrócić uwagę to jakie opcje udostępnia dany rejestrator, to także można sprawdzić w linku powyżej. Wiadomo im więcej opcji, tym lepiej. No i trzecia dość istotna rzecz to cena. Zazwyczaj jest tak, że im tańsza domena w pierwszym roku, tym droższa w następnych latach użytkowania. Znajdziecie wśród polskich rejestratorów wiele takich firm, które oferują domenę za 4 zł na rok, a za rok 150 zł. Przy użytku dwuletnim to i tak jest zawsze więcej niż wykupienie u innego operatora w stałej cenie 49 zł na rok.

*Uwaga – podawane wyżej ceny uległy zmianie (post był napisany w maju 2022r)

Jaką domenę wykupić?

COM, PL, EU, BIZ, COM.PL – nie ma to większego wpływu na pozycjonowanie. Wiadomo, że wszyscy w Polsce chcieliby mieć domenę z końcówką pl, ale co zrobić gdy już jest taka domena zajęta? Jest dość dużo opcji, można spróbować taką domenę np. odkupić od obecnego właściciela, lub poszukać zupełnie innej końcówki. Z uwagi na to, że w ostatnich latach powstaje bardzo dużo stron internetowych dostępnych (łatwych) nazw jest do wyboru coraz mniej. Logiczne jest to, że nikt nie chciałby mieć adresu w stylu: https://marcin_kowalski_ten-z-drugiej-klasy.pl. Z pomocą przychodzą końcówki funkcjonalne i tak mamy sporą listę takich końcówek do wyboru np: .store, .sklep, .blog, .website. I jeśli zawsze chciałeś mieć stronę przykładowo ze swoim nazwiskiem w nazwie, a nie ma dostępnych już takich adresów, warto poszukać w końcówkach funkcjonalnych, nawet w regionalnych. W ten sposób zamiast wymyślania skomplikowanych adresów można mieć stronę kowalski.sklep, czy kowalski.blog.

Mam domenę, co teraz zrobić?

Teraz taką domenę należałoby „podłączyć” do hostingu, czyli do serwera, na którym opublikowana jest jakaś strona internetowa, lub dopiero będzie. Sprawa jest banalnie prosta w przypadku, gdy mamy i domenę i hosting wykupione u jednego dostawcy. W takim wariancie wystarczy za pomocą wbudowanego w hosting systemu konfiguracyjnego „założyć” nową stronę internetową i z opcji wybrać chęć publikacji pod wybranym adresem, zazwyczaj dostępnym na liście. I to właściwie już wszystko.

Sprawa się trochę komplikuje, gdy mamy wykupioną domenę u jednego dostawcy, a hosting u innego. Wówczas należy taką domenę zaparkować na hostingu. Hosting zawsze ma swój adres IP, oraz serwery dns, które podaje nam dostawca, Te adresy należy wpisać w zapleczu domenowym w odpowiednim miejscu. W jaki sposób to zrobić mówię we wpisie o parkowaniu domeny.

I to już właściwie wszystko co trzeba wiedzieć na początek o domenach. W następnych wpisach pokażę na przykładach w jaki sposób zaparkować taką domenę.

Linki

Jak zaparkować poprawnie domenę od innego operatora.

Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną? Pisz!