Parkowanie domeny – czyli jak połączyć hosting z domeną.

Sytuacja, w której mamy domenę i hosting u innych operatorów, na pozór wydaje się trudna. Jest to tylko kilka kliknięć, żeby nasz adres internetowy zaczął przekierowywać połączenia na hosting. Zrobimy dziś operację, która nazywa się parkowanie domeny, cały zabieg przeprowadzę na przykładzie serwisu Ovh, gdzie będzie wykupiona domena, oraz serwisu Dhosting, na którym mam powierzchnię dyskową, a do testów użyje jednej z moich domen pzbsky.website

Dane, które trzeba zebrać.

Każdy operator hostingu w momencie wykupienia u niego powierzchni dyskowej udostępnia numer adresy serwerów nazw, które są niezbędne do przeniesienia ruchu z domeny na serwer, na którym mamy „postawioną” np. stronę internetową. Zatem, najprostszym sposobem będzie zalogowanie się do panelu administratora i przejście do modułu konfiguracji domen. W przykładzie posłużę się kontem w serwisie Dhosting.

lista domen i serwery nazw

Jak widać powyżej, dane serwerów nazw mamy od razu widoczne (niebieska strzałka). Zapamiętujemy, lub zapisujemy sobie gdzieś te dwa adresy

Czas przygotować domenę pod przeniesienie ruchu na hosting.

Logujemy się na naszym koncie administracyjnym u rejestratora, u którego mamy wykupioną domenę, w tym wypadku Ovh. Po zalogowaniu klikamy naszą nazwę użytkownika i wybieramy zarządzanie usługami i z listy usług wybieramy domenę, którą chcemy zaparkować na hostingu, w tym przypadku pzbsky.website. Na głównej karcie z domeną pamiętamy o wyłączeniu opcji DNSSEC (strzałka nr1). Następnie przechodzimy do zakładki serwery DNS (strzałka nr2).

serwis ovh i ustawienia serwerów DNS dla domeny, wyłączamy dnssec

W zakładce Serwery DNS po prawej stronie klikamy zmień serwery dns i zamieniamy, te które tam są, na nasze zapisane z Dhosting. Jeżeli oryginalnie były tam trzy serwery, a my dysponujemy tylko dwoma nowymi, ten jeden musimy usunąć, mają zostać tylko DNS-y hostingowe. Wpisujemy, akceptujemy i czekamy na pełną propagację 24 godziny. Ale realnie nie trzeba tyle czekać, żeby zaparkować domenę. Robimy herbatę lub kawę, czekamy ok 10 min i logujemy się znowu na nasze konto hostingowe.

Parkowanie domeny w serwisie hostingowym

W tym momencie należy dodać nową domenę w serwisie hostingowym, o dokładnie tej samej nazwie jaką mamy wykupioną u rejestratora (w tym wypadku ovh). W zakładce z domenami dodajemy nową domenę klikając pomarańczowy guzik dodaj, tam z dostępnych opcji wybieramy zaparkuj domenę i widzimy następujące okno:

Okno parkowania domeny z polem do wpisania adresu domeny.

W okienku (wybranadomena.pl) wpisujemy nazwę naszej domeny, czyli w tym wypadku pzbsky.website, po czym klikamy zaparkuj domenę. I właściwie wszystko mamy gotowe. Jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo to po kilku minutach przychodzą potwierdzenia, że domena została poprawnie zaparkowana. Od tego czasu wpisując w przeglądarce nasz adres od razu jesteśmy przekierowywani na naszą stronę internetową. Poczta email, także z automatu będzie działać na hostingu. W powyższej metodzie przekierowujemy cały ruch z domeny na serwer hostingowy.

Co zrobić u innych operatorów?

Dokładnie to samo, w tej samej kolejności. Różnice mogą wystąpić tylko w nazewnictwie niektórych modułów na zapleczu administratora, ale strategia działania jest identyczna.

Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną? Pisz!