Search Engine Optimization – czyli często słyszany skrót SEO, Co to znaczy, że strona jest zoptymalizowana pod SEO? W jaki sposób zrobić stronę tak, żeby była jak najbardziej zgodna z SEO? Dzisiaj kilka szybkich porad jak ogarnąć swoją stronę, żeby się lepiej klikała w sieci.
Co to jest seo?
SEO, czyli Search Engine Optimization, a po naszemu optymalizacja dla silnika wyszukiwarki. Chodzi o cały proces, który Ty musisz wykonać aby treści, które opublikujesz w internecie wyszukiwarki mogłby zindeksować w taki sposób aby danej osobie, która wyszukuje danych treści wyświetliły się w pierwszych wynikach. To tak w wielkim skrócie, jeśli interesuje Cię szerszy opis całego procesu zajrzyj na stronę Wikipedii.
Co można optymalizować?
Dosłownie wszytko, zaczynając już na poziomie budowy samej strony, możemy optymalizować kod źródłowy strony. Możemy optymalizować obrazki oraz tekst. W dzisiejszym przykładzie wypiszę miejsca w pojedynczej stronie lub wpisie, które wpływają na optymalizację.
Co wpływa na seo?
1. Nazwa strony. Nazwa wpisu
To jedno z ważniejszych miejsc, w wyszukiwarce Google ten tekst pojawi się w kolorze niebieskim i większą czcionką. Ważne jest nadać stronie, lub wpisowi taki tytuł by był chwytliwy, lub od razu opisywał co na danej stronie się znajduje. Jednak od razu ostrzegam przed clickbaitowymi tytułami, Google ma świetny algorytm sprawdzania takich wpisów i nie brania ich pod uwagę, także nie warto. Drugą ważną rzeczą jest długość tego tytułu, żeby nie przekraczać 60 znaków, dłuższe tytuły są obcinane, bo nie mieszczą się na mniejszych ekranach.
2. URL wpisu lub strony
Bardzo ważne miejsce, wiele osób nie zwraca na to uwagi, przynajmniej przy generowaniu stron na WordPress. Mechanizm zrobi to sobie sam, a szkoda, to jest dobre miejsce by link zrobić jak najkrótszy i jak najbardziej przyjazny człowiekowi. Im bardziej przyjazny dla człowieka, tym lepsza jego jakość i wartość dla wyszukiwarki.
3. Treść umieszczona na stronie – content
To jest kluczowe miejsce, w którym można zaszaleć z optymalizacją. Na przykładzie mojej strony: Ja buduję strony, więc bardzo chcę mieć w tekście frazy typu: budowa stron internetowych Kosakowo, albo tworzenie stron www Gdynia. Mało tego, że umieszczam daną frazę o tym czym się zajmuję, to jeszcze dodaję lokalizację, w której działam. W ten prosty sposób wyszukiwarka poda szybciej wyniki komuś, kto będzie szukał tego typu usługi w danym rejonie. Ponadto ten tekst był pogrubiony, to jest też ważna wskazówka dla wyszukiwarki, że ten tekst jest dla nas w jakimś stopniu ważny. Można więc wplatać w tekst niektóre słowa o wiele subtelniej niż całą dużą frazę o stronach internetowych.
4. Nagłówki tekstowe umieszczone na stronie
Wszystkie znaczniki od <h1> do <h6> Np Tytuł artykułu na naszym blogu zazwyczaj będzie tym największym, czyli <h1>. Nagłówki akapitów, nieco mniejsze od <h2> do <h6> Najważniejsze to trzymać się zasady im większy nagłówek tym mniejsza jego ilość niech się znajduje na pojedynczej stronie, <h1> wrzućmy sobie jako tytuł w ilości 1 i dobrym sposobem będzie użycie go tylko jednokrotne.
5. Obrazki i zdjęcia
Wszelkiego rodzaju grafika to też świetne miejsce żeby dodać jakieś słowa kluczowe. Już sam opis zdjęcia w znaczniku alt potrafi zdziałać cuda. Przykładowo mamy wpis o naprawie radia. Dodajemy zdjęcie, na którym widać, kawałek lutownicy przyłożonej do jakiegoś układu elektronicznego i opisujemy w alcie „lutowanie chipu m5” , Ktoś kto będzie szukał podobnej frazy na pewno do nas trafi. Sam tytuł zdjęcia to też dobre miejsce do użycia słów kluczowych. Jeśli sami je wykonujemy, lub robimy grafikę na swoją stronę, możemy je podpisać nazwą naszej firmy, bądź jakąkolwiek frazą, która pomoże w pozycjonowaniu. Używanie nazw „zrzut1.png”, „obrazeknabloga2.jpg” To marnowanie potencjału.
6. Anchory – kotwice
Kotwica, czyli tekst pod, którym dodajemy link na stronie do wybranego np. akapitu, w tym miejscu można też kreatywnie użyć frazy przykładowo „pyszne_ciastko_z_kremem” niż tracenie tego miejsca na jakiś krótki, schematyczny wzór „anchor01_home”
7. Metatagi description i title
Meta Description odpowiedzialny jest za rozszerzony opis danej strony, zazwyczaj widzimy go na stronie wyników wyszukiwania pod tytułem. Sam w sobie nie wpływa na pozycjonowanie, aczkolwiek kreatywnie dodany, zwięzły opis zachęci przeglądającego do kliknięcia naszej strony. Zazwyczaj dobrym rozmiarem opisu jest 160 znaków, wszystko powyżej może zostać obcięte. Więc lepiej krótko i fajnie, niż długo i stracić jakiś ważny element. Meta Title podobnie jak meta description nie wpływa na pozycjonowanie, ten metatag wyświetla tytuł naszej strony w wynikach wyszukiwania (ten niebieski większą czcionką) I teraz jeśli nie wpiszemy nic w meta title, w wynikach wyszukiwania pojawi nam się tytuł strony, bądź tytuł wpisu. Przyjmijmy, że tytuł strony to będzie „kontakt” więc Google w wynikach wyszukiwania wyświetli nam np. kontakt – nazwa_witryny. Dodając do meta title frazę kontakt z naszą firmą – dokładnie taki tekst wyświetli się w wynikach wyszukiwania zamiast nazwy strony. Jak przy nazwie strony stosujemy tu wielkość do 60 znaków.