Kopie zapasowe robione wtyczkami nie zawsze zadziałają, poza tym do działania wymagają wtyczek. Dziś przedstawię Wam 3 sposoby na backup bazy danych MySQL bez użycia wtyczek.
Sposób 1 – kopia bazy danych na hostingu
Większość lepszych hostingów udostępnia narzędzia do samodzielnego tworzenia kopii zapasowych różnych rzeczy przechowywanych na dyskach. Bardzo często można spotkać specjalne moduły do bazy danych, które jednym kliknięciem potrafią zrobić kopię dokładnie tak samo jakby robiło się to za pomocą narzędzia phpMyAdmin, a po zrzuceniu takiego obrazu bazy, pojawia się wygodny link, którym można taką kopię pobrać na dysk swojego komputera. Więc na 99% jeśli masz wykupioną jakąś usługę hostingową takie rozwiązanie masz.
Sposób 2 – kopia bazy danych za pomocą narzędzia phpMyAdmin
W jaki sposób znaleźć dane do zalogowania do bazy danych swojego WordPressa opisałem tutaj. Aby wykonać taki ręczy backup, wystarczy:
- zalogować się w narzędziu phpMyAdmin
- wybrać interesującą nas bazę danych
- z górnego menu wybrać export
- po wprowadzeniu dodatkowych opcji wybrać eksportuj
Kopia bazy danych zostanie automatycznie pobrana na Twój dysk.
Sposób 3 – kopia bazy danych za pomocą narzędzia mysqldump
Jeżeli nie lubisz logować się przeglądarkowo i klikać po bazach danych, dobrze się czujesz w terminalu, pracujesz na serwerze, na którym nie ma okienek – to narzędzie będzie dla Ciebie. W pierwszej kolejności musisz mieć ustawiony i aktywny dostęp do hostingu za pomocą SSH, zazwyczaj hostingi nie mają włączonego domyślnie SSH, więc trzeba będzie je aktywować. Jak? Zależy od hostingu, ale to temat na inny poradnik. Żeby połączyć się przez SSH czyli Secure Shell, w Linuksie, czy na MacOS wystarczy, że odpalisz dowolny terminal, bądź konsolę. W Windows możesz potrzebować np. programu Putty. W każdym razie otwieramy konsolkę lub Putty i łączymy się z danym serwerem:
ssh [nazwa_użytkownika]@[nazwa_hosta lub jego adres IP] -p [port_usługi]
mniej więcej może to wyglądać tak:
ssh jurek@moja_nazwa_serwera -p 22
I jeżeli wszystko działa w porządku, a Ty masz wpisane wszystko poprawnie, terminal po drugiej stronie powinien odezwać się pytając o hasło. Po wpisaniu hasła, już jesteś na zdalnej maszynie. A tam przechodzimy dalej do zrzucenia pliku bazy danych, czyli:
mysqldump -h [nazwa_hosta_SQL] -u [użytkownik_bazy_danych] -p [nazwa_bazy_danych] > [/home/nazwa_pliku_do_eksportu.sql]
Tu nalezy pamiętać, że użytkownik bazy danych, to nie jest Twój login na hosting, to jest ten sam użytkownik, którego masz wpisanego w WordPressowym wp-config.php i jest to zmienna DB_NAME. A przykład takiego polecenia może wyglądać następująco:
mysqldump -h moja_nazwa_serwera_sql -u jurek -p moja_baza-wordpress > /home/backup.sql
I plik wynikowy o nazwie backup.sql zapisze się nam w katalogu domowym użytkownika, oczywiście na hostingu. Potem taki plik można pobrać na swój komputer, czy to Midnight Commanderem, lub za pomocą polecenia scp z lokalnego komputera.