Czego potrzebujesz żeby założyć stronę www?

Wszystkie elementy, które potrzebujesz żeby zbudować własną działającą stronę internetową. Od czego zacząć i jak się do tego zabrać, dowiesz się w tym artykule.

Strona musi mieć nazwę i adres.

W pierwszej kolejności potrzebujesz adresu strony internetowej, czyli domeny. Najlepiej jakby ten adres był taki sam jak nazwa Twojej firmy, lub Twoje imię i nazwisko. Wszystko zależy od tego, czego strona będzie dotyczyć. Więc jeśli przykładowo zamierzasz promować na stronie swój biznes, który może nazywać się „Jowita Meble”, bo projektujesz meble, taki adres warto było by mieć. Niestety może zdarzyć się tak i bardzo często się zdarza, że adres który już wymyślisz może być zajęty. Więc co zrobić? W jaki znaleźć domenę i u jakiego rejestratora najlepiej wykupić dowiesz się z tego artykułu.

Strona musi się gdzieś fizycznie znajdować.

Hosting, czyli miejsce, w którym opublikujesz swoją stronę. Mówiąc mocno skrótowo, to taki dysk o jakiejś powierzchni znajdujący się w internecie. Tu sytuacja jest nieco łatwiejsza jak przy wyszukiwaniu domeny. Szukamy hostingu który ma najlepsze parametry przy relatywnie niskim abonamencie za usługę. Gdzie taki hosting wykupić i na co uważać dowiesz się z innego artykułu.

No dobra, coś jeszcze potrzeba do stworzenia strony?

Właściwie wszystkie niezbędne podstawy już masz. Jeżeli masz i domenę jak i hosting wykupione u tego samego operatora nie musisz robić nic więcej jak tylko budowa własnej strony. Jeżeli masz te usługi u innych operatorów, domenę należałoby zaparkować, czyli jakby przypisać do danego hostingu. W jaki sposób odbywa się parkowanie domeny dowiesz się z tego artykułu.

Budujemy stronę.

Wszystko gotowe, możesz wreszcie zacząć budować swoją pierwszą stronę. I teraz nastaje najważniejszy moment decyzji, w jakiej technologii ma to być strona, kilka przykładów:

Hostingowy Kreator Stron www – wybierz wbudowany w hosting kreator stron internetowych, jeśli dopiero zaczynasz i będzie to pierwsza strona internetowa w Twoim życiu. Większość szanujących się hostingów posiada własne poradniki w jaki sposób zbudować stronę za pomocą takiego kreatora. Jest to niezwykle intuicyjne i proste w użyciu narzędzie, zazwyczaj ma kilkadziesiąt gotowych już motywów graficznych, które można modyfikować wedle własnego uznania. Jeżeli Twoja strona będzie zawierała statyczne treści i będzie raczej pełniła rolę wizytówki, na której znajdą się może tylko zdjęcia i opis Twoich usług wraz z danymi kontaktowymi, to taki wariant w zupełności Ci wystarczy.

WordPress – wybierz WordPress, jeśli Twoja strona ma być wręcz kombajnem do wszystkiego. Jeśli masz plan rozbudowy w późniejszym czasie o sklep, jakąś rezerwację, np. rezerwację pokoi, albo cokolwiek innego, bierz WordPress. Wszystko zbudujesz i poustawiasz nawet bez znajomości ani jednego znacznika html. Wszystko wyklikasz myszką, dorobisz bloga, a wszystkie treści dodasz bardzo łatwo, nawet ze smartfona. Samego WordPress bardzo łatwo zainstalujesz na swoim hostingu z poziomu zaplecza administratora, jest to bardzo łatwe do zrobienia, a większość hostingów posiada własne poradniki jak to zrobić.

Kod HTML + CSS – Najbardziej ambitne rozwiązanie, przynajmniej z tego niewielkiego zestawienia. W tym przypadku strona napisana w samym html’u z dodatkiem arkusza styli będzie wystarczająca tylko na jakieś statyczne treści. Na pewno dużym atutem będzie to, że strona tego typu będzie w 100% zaprojektowana i napisana przez Ciebie, dostosowana w 100% do Twoich potrzeb. Minusem na pewno będzie to, że sama w sobie nie będzie miała zbyt dużych możliwości, no i przy pisaniu trzeba jednak znać przynajmniej podstawy html’a.

A może jakiś serwis, w który się tworzy strony?

To jest także bardzo dobre rozwiązanie na początek przygody z własną stroną. Można zarejestrować się w serwisie, który umożliwia budowę własnej strony www. W takim przypadku nie trzeba się przejmować własnym hostingiem, a od biedy można nawet domenę sobie odpuścić, bo do strony zbudowanej w ten sposób ów serwis udostępni Ci link we własnej domenie. Dobrym przykładem takiego serwisu może być dość popularny Wix, który opisałem już tutaj.

Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną? Pisz!