Jak wybrać wykonawcę strony www?

Planujesz budowę własnej strony www, ale nie chcesz osobiście tym się zajmować tylko zlecić komuś pracę? Zebrałem dla Ciebie kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę, żeby potem cieszyć się swoją stroną, a nie żałować złego wyboru.

Strona będzie reprezentować Ciebie w sieci.

W internecie, jak w życiu dobre wrażenie robi się przez kilka pierwszych sekund. Czasem jest to kwestia doboru odpowiedniego zdjęcia głównego w sekcji hero, czyli to zdjęcie, które widnieje na głównej stronie na samej górze. Źle dobrane, lub nie mające nic wspólnego z Twoim biznesem lub z Tobą może wprowadzać w błąd potencjalnych klientów Twojej firmy. Dlatego tak ważne jest żeby wybrać kompetentną osobę do budowy Twojej strony www, żeby rezultat był jak najlepszy.

Główne kryterium wyboru wykonawcy.

W naszym kraju niestety głównym kryterium jest cena usługi. Rzadko kiedy zdarzy się ktoś, kto przy pierwszej rozmowie nie będzie pytać o cenę. Wiadomo, że każdy chciałby najtaniej, ale czy najtańszy wykonawca w sumie wyjdzie najtaniej? Nie zawsze. Ta najniższa cena skądś się musi brać. Taki wykonawca się dopiero uczy, jest studentem, który dorabia sobie przy stronkach, oczywiście to nic złego, że ktoś się uczy, przecież od czegoś trzeba zacząć. Niestety w takich sytuacjach poprawki będą zdarzać się dość często, a i niektóre elementy strony, które chcielibyśmy opublikować, ktoś z małym doświadczeniem może zrealizować źle, lub jeszcze w ogóle ich nie umieć zrobić, wtedy trzeba pomocy kogoś z zewnątrz, no i koszty drastycznie rosną.

Kogo omijać żeby było taniej?

Jeżeli dana strona internetowa nie ma być jakimś ogromnym portalem, z setką zintegrowanych technologii rodem z kosmosu. Pierwszym wykonawcą, którego proponuję ominąć to są wszelkiego rodzaju duże agencje. Praca z agencjami to zazwyczaj srogie koszta, ponieważ oni muszą zarobić na handlowca, który podpisze z Tobą umowę, webdesignera, który zaprojektuje stronę, potem programistę, który ją zbuduje i na końcu jeszcze dochodzą prezesi, księgowe i dyrektorzy, którzy także w tej firmie pracują. Wszelkie poprawki na stronie to potem droga przez mękę, handlowiec, czy callcenter musi przyjąć od Ciebie zlecenie poprawki, następnie przekazują to dalej, ktoś tam coś robi, ale ktoś po drodze coś źle przekazał. Kolejna poprawka, za coś tam trzeba dopłacić, bo tego przecież w projekcie nie było. Jednym słowem „dramat” kto załatwiał kiedyś jakieś techniczne rzeczy w jakiejkolwiek agencji, ten w cyrku się nie śmieje…

Tanio to panie na facebooku robią.

Tak, to prawda. Można tam znaleźć na specjalnych grupach osoby, które półdarmo zrobią całą stronę, a nawet dopłacą za możliwość utworzenia czegokolwiek, oby było do portfolio. Są też ludzie bardzo doświadczeni, wręcz eksperci w danych rozwiązaniach. Niestety w takiej grupie post, w którym ktoś pyta o specjalistę do utworzenia strony www zazwyczaj ma min. 20 odpowiedzi, setki linków i jeszcze kilkanaście priv’ów od razu wysłanych do pytającego. Potem zabawa w rekrutację odpowiedniej osoby jest niezwykle trudna. Ktoś kto nie będzie się znał na budowie stron, na pewno też nie rozpozna osoby, która zrobi ją solidnie, raczej wybierze, kogoś, kto się najlepiej „sprzeda”.

Jak się ustrzec przed bublem?

Sprawdzać. Jeśli ktoś buduje strony, to na pewno ma swoją stronę też. Zawsze dobrze jest sprawdzić co już zrobił. A jeśli ma piękne opisy, że już dwudziesty rok projektuje, a na stronie nie ma żadnego portfolio nawet z jednym projektem, czerwona lampka już powinna się zapalać. Poza tym strona internetowa kogoś kto się tym zajmuje musi być przynajmniej dobra, lub dobrze poskładana, bez błędów typu zachodzących na siebie guzików, których nie da się kliknąć. Jeśli widzimy np. takie rzeczy, to proponuję nawet nie pytać o ofertę tylko uciekać czym prędzej:

strona w wersji mobilnej z błędami ortograficznymi
strona w wersji mobilnej pełna błędów

Wiadomo, każdy z nas jest człowiekiem i każdemu może zdarzyć się błąd. Literówka, nawet ortograficzny, ale są to pojedyncze przypadki. Jeśli natomiast widzisz coś takiego, co wygląda jakby napisał to sześciolatek i w dodatku nie sprawdził błędów – Uciekaj!

Gdzie szukać wykonawcy i kogo wybrać?

W sieci jest dużo reklam różnych twórców stron internetowych, w Mapach Google w swojej okolicy, też bez problemu znajdziesz kogoś takiego. A może znajomy niedawno robił u kogoś stronę i może polecić kogoś solidnego. Poza tym możesz wyszukać dowolną stronę z branży, w której działasz, jeśli strona Ci się spodoba zjedź na sam dół do stopki, tam na 95% będzie link do kogoś kto tą stronę zbudował. Kliknij oglądnij projekty, jeśli masz podobny gust i coś wpadnie Ci w oko, dzwoń.

Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną? Pisz!