Czy robił pan już stronę dla mojego biznesu?

Strona stronie nie równa, czy wiesz czym się różni strona dla restauracji od strony dla developera? Czy robiąc stronę dla firmy budowlanej będę potrafił zrobić stronę dla gabinetu dentystycznego? W tym artykule postaram się nieco przybliżyć temat projektowania i budowania stron dla konkretnych branż.

Historia pewnego developera.

„Halo, dzień dobry, znalazłam Pana na Google Maps, robi pan strony? Usłyszałem w słuchawce. Potwierdziłem i słuchałem dalej czego miła pani po drugiej stronie chciała by sobie zażyczyć. Pośpiesznie opisała mi, że pracuje dla developera, który to buduje jakieś osiedle i potrzebuje strony internetowej. Wypytałem panią o oczekiwane integracje, czy ma być system rezerwacji mieszkań/domów. W sumie to nie miało być nic skomplikowanego, miały być tylko działki, które na mapce miały mieć status sprzedane i to wszystko. Strona prościzna, system z mapką z wyszarzonymi miejscami łatwy do ogarnięcia. Przy rozmowie pani dość szybko stwierdziła –„nie robił pan jeszcze strony dla developera.” Zgodnie z prawdą przytaknąłem, bo jeszcze nie było okazji. Od razu poczułem w głosie, że straciłem klienta. Pani coś tam jeszcze powiedziała o wymaganiach, po czym rzuciła, że się jeszcze odezwie. Jak dobrze się domyślacie, nie odezwała się 😉

Projektant stron, to dziwny i trudny zawód.

Niestety nie słyszałem nigdy o kimś, kto tworzy strony internetowe by zajmował się tylko stronami dla np. gabinetów stomatologicznych. Zazwyczaj te same osoby robią strony dla różnych branż, raczej nikomu nie opłaca się specjalizować w tylko jednej, bo straciłby dużo klientów. Poza tym powtarzalność tego samego rodzaju stron szybko doprowadziłaby do wypalenia. Ile można robić tą samą stronę z trochę innym tekstem i zdjęciami? Niezbyt długo. Mało tego taka osoba miałaby bardzo małe doświadczenie, ponieważ bardzo często używane technologie / wtyczki były by takie same, żadnego urozmaicenia i żadnych wyzwań. A z doświadczenia wiem, że można całe życie budować strony i nigdy nie mieć potrzeby projektu dla np. kowala.

Cała trudność w projektowaniu stron jest w tym, że musimy znać się dosłownie na wszystkim. Zamawia stronę piekarz, to bardzo często uczymy się dużo o jego zawodzie, przecież trzeba coś napisać na tej stronie, a piekarz nie koniecznie może mieć przygotowany tekst na stronę. Więc szukamy w internecie, wymyślamy coraz to lepsze opisy, żeby z seo dobrze grało, żeby nie było lania wody, bo nikt tego nie kupi. Niemalże jak aktor, musimy wcielić się w nową role i spróbować być tym kimś choć przez chwilę. Poza tym każda osoba z branży kreatywnej bardzo lubi nowe wyzwania.

Strona, stronie nie równa.

Wiadomo, że strona dla restauratora będzie zupełnie inna niż dla developera. Jednak z technicznego punktu widzenia będzie to dokładnie ten sam zbiór tekstu i obrazków rozmieszczonych estetycznie w jakimś standardzie. Nawet takim rozwiązaniem jak moduł rezerwacji może się nie różnić. W jednym przypadku rezerwujemy stoliki, w drugim mieszkania, zmieniają się obrazki i opisy.

Nie bój się kogoś, kto jeszcze tego nie robił.

Jeśli masz już kogoś na celowniku do zbudowania strony internetowej. Ma świetne portfolio, ale ani pół projektu strony w branży choćby podobnej do Twojej, nie bój się go zatrudnić. Może się okazać, że ta osoba będzie się chciała bardziej wykazać w zupełnie nowym projekcie i przez przypadek dostaniesz w gratisie jakieś ciekawe rozwiązanie problemu, które na wielu stronach tego typu jest omijane szerokim łukiem, a Ty zyskasz nowatorską funkcjonalność, której inni Ci pozazdroszczą. A jak wybrać kompetentną osobę do budowy strony przeczytasz w innym artykule, link znajdziesz poniżej.

Linki

Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną? Pisz!