Czy potrzebujesz strony www w 2022 roku?

Opierasz cały swój sieciowy biznes na Facebooku, Instagramie lub YouTube. Uważasz, że nie potrzebujesz nic więcej. Może Ci się wydawać, że social media są w zupełności wystarczające i żadna dodatkowa strona internetowa nie jest Ci potrzebna. Poza tym wszystkie Social Media są dostępne za darmo, a taką stronę trzeba stworzyć, lub komuś zapłacić za jej zbudowanie i opublikowanie. Przeczytaj, zanim zostaniesz bez dostępu do swoich obserwujących lub nawet całego biznesu prowadzonego tylko w social mediach.

Darmowe Social Media.

Jest takie powiedzenie, że wszystko co jest w internecie udostępnione za darmo, tam produktem jesteś Ty. I w tym przypadku jest bardzo dużo prawdy. Wszystkie treści publikowane w danym serwisie należą prawnie do tego serwisu. Mogą być zablokowane w każdej chwili, nawet bez podawania przyczyny. 

Mała pomyłka, a skutki katastrofalne.

Wyobraźmy sobie, że pewien pan prowadzi ciastkarnię i publikuje na swoim profilu facebookowym zdjęcia wyrobów by zachęcić swoich fanów do kupowania jego frykasów. Wrzuca zdjęcie ciastek na talerzu, a za tą scenką siedzi jakaś pani. Algorytm może przypadkowo wyłapać, że te dwa ciastka z przodu, to jej odkryte części ciała. Od razu cały profil jest blokowany do wyjaśnienia, a cukiernik, który prowadzi profil ciastkarni kompletnie nie wie co się właśnie stało.

Choć algorytmy bardzo szybko „się uczą” i są coraz lepsze, to zdarzają się różnego rodzaju pomyłki. Ty przez taką pomyłkę mając cały biznes oparty np. na Facebooku masz miesięcznego bana, przez którego nie możesz nic opublikować, ani skontaktować się ze swoimi odbiorcami w celu wyjaśnienia sytuacji.

Zmiany, które właśnie postępują.

Jeszcze 2,3 lata temu, bez problemu można było utworzyć nowy fanpage, zainteresować 1500 przypadkowych osób i pod każdym postem mieć po kilka komentarzy i dziesiątki lajków. Teraz już to tak sprawnie nie działa. Facebook już powoli zmienia swoje polityki odnośnie fanpage firmowych. Zasięgi postów są sukcesywnie obcinane. W tej chwili jeszcze pół biedy jeśli prowadzisz swój biznes z konta prywatnego i masz wielu znajomych. Problem jest z kontem firmowym, które ma niewielu obserwujących, a Ci obserwujący niebawem też znikną. Na ten moment dobre rozbujanie biznesu na Facebooku za darmo jest niezwykle trudne. I wszystko jest tak opracowane, żeby pompować jak najwięcej kasy w reklamę na Facebooku aby docierać do zainteresowanych Twoim produktem, czy usługą odbiorców.

Dlaczego strona będzie lepsza od social mediów?

Strona www, to jest Twoje miejsce w sieci. To tak, jak w prawdziwym świecie mieć sklepik. Można sobie kupić działkę i wybudować na niej sklepik. Tam Ty ustalasz zasady, sprzedajesz to co chcesz, w cenie jaką Ty ustalisz. Ale możesz taki sklepik sobie wynająć, np. w jakimś centrum handlowym. Szybko się okaże, że ktoś kto wynajął Ci ten box może wypowiedzieć umowę z dnia na dzień. Centrum handlowe może się nie zgodzić na asortyment, który chcesz sprzedawać w swoim sklepie i też rozwiążą z Tobą umowę. Ponadto CH jest otwarte od godziny 10, a Ty chcesz otwierać swój sklep już o 7 rano. Twoja strona internetowa jest jak taki sklep, który sobie wybudujesz. Nikt Ci nie może niczego zablokować, ani usunąć. Twoi klienci zawsze mają do niego dostęp i otwierasz go i zamykasz kiedy chcesz.

Więc strona www będzie lepsza social mediów?

Nie koniecznie. Strona internetowa będzie na pewno inna niż social media. Tutaj możesz opublikować treści na długo. Podczas, gdy w mediach społecznościowych te treści „żyją” bardzo krótko i ludzie szybko o nich zapominają. Za to strona www w połączeniu z tym przykładowym Facebookiem tworzą już dość mocne narzędzie do pracy online. Ludzi z Facebooka możesz przekierować na swoją stronę i tam np. zbierać swoją bazę kontrachentów. W momencie większej awarii Facebooka, lub nawet gdy wyłapiesz bana, Twoja baza kontrachentów będzie na Twojej stronie. Będziesz mieć możliwość kontaktowania się z nimi, podczas gdy przy samych social mediach w takim przypadku tracisz dostęp do wszystkiego.

Tu przykładów można podawać na prawdę sporo. W każdym razie w 2022 roku Twoja strona internetowa jest taką główną bazą dowodzenia. Umiejętnie zintegrowana z mediami społecznościowymi tworzy super narzędzie do komunikacji z ludźmi zainteresowanymi Twoimi usługami lub produktami.

Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną? Pisz!