Na czym zbudować swoją pierwszą stronę www

Nie masz pojęcia na czym ma powstać Twoja pierwsza strona internetowa? Nie chcesz zawracać sobie głowy jakimiś serwerami i hostingami? Poniżej masz świetną alternatywę dla WordPress i stron kodowanych w tradycyjny sposób.

Kolega ma na WordPress stronę, to ja też zrobię.

WordPress, przecież to taki łatwe: jest szablon, poklikam, pościągam z sieci kilka zdjęć, napiszę stronę tekstu i będzie wspaniała wizytówka. No, nie. Schody zaczynają się już przy ogarnięciu hostingu, a już w ogóle jest niezła jazda jak trzeba zaparkować domenę, którą się kupiło u innego operatora bo było taniej. Zazwyczaj taki projekt nie wypala i nie wiadomo co teraz zrobić. A mamy do wyboru dużo przyjaznych systemów do publikacji treści w internecie. I dziś jedno z takich narzędzi chciałbym Wam przedstawić. Jest to wix.com.

wix website builder

Jest to świetna platforma na start. Jeżeli jesteś osobą, która nie koniecznie chce zajmować się organizacją hostingu, kopiami bezpieczeństwa Twojej witryny, to wix jest dla Ciebie i warto zacząć z nim swoją przygodę.

Trzeba założyć konto

Tak, trzeba się zarejestrować – to nic nie kosztuje. Darmowe konto Wix daje już na początku spore możliwości. Od razu po zalogowaniu jest dostępny kokpit, w którym trzeba nazwać jakoś nową stronę, ustawić kilka niezbędnych rzeczy i można stawiać swoją pierwszą witrynę. Wygląda prosto, prawda?

Kreator konfiguracji

Do wszystkich opcji konfiguracyjnych jest specjalny konfigurator, który bezboleśnie przeprowadzi Cię przez ten cały proces, wyświetlając tekst z pomocą i opisami do każdej funkcji. Wszystko jest w naszym języku, więc nikt nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem. Do wielu rzeczy znajdziesz poradniki w formie filmów.

Design strony

Nie potrafisz zaprojektować interfejsu strony, nie wiesz gdzie umieścić to super zdjęcie Twojego sklepu. Spoko, znajdziesz tu szereg gotowych szablonów. Eeee szablony? Nigdy! Przecież nie będę mieć strony jak tysiące innych w internecie. Oczywiście że nie będziesz. Użyjesz szablonu jako czegoś na początek, a potem go tak zmodyfikujesz, że Twoja strona stanie się wyjątkowa. Do tego właśnie służą szablony, żeby jakoś zacząć. Wszystko tu się robi, przeciągnij i upuść. To jak układanie z klocków. Wystarczy złapać kwadracik z obrazkiem z menu, ustawić go na środku strony i wgrać tam swoje zdjęcie, cyk mamy już obraz. Dla kogoś, kto kiedyś zbudował coś z klocków, budowa takiej strony będzie banalnie prosta. I właściwie po zatwierdzeniu wszystkich modyfikacji, Twoja strona jest już online.

W darmowej wersji stworzona przez Ciebie strona będzie wyświetlała małą informację w postaci paska z tekstem, że jest zbudowana w oparciu o Wix. Jej adres też będzie zawierał domenę wix.com np. twoja_nazwa.wixsite.com. Ale możesz dokupić domenę z własną nazwą i już w najtańszym planie abonamentowym dodać swoją nazwę np. twoja_nazwa.pl oraz pozbyć się reklamy. Jeśli chcesz się dowiedzieć gdzie warto kupić i jak skonfigurować domenę przeczytaj ten wpis.

Abonament – wolę WordPress za darmo

Eeee panie, ale WordPress był za darmo, a tu trzeba jakiś abonament… No, nie 🙂 O ile sam WordPress jest darmowy, to trzeba go gdzieś opublikować. Najtańsze hostingi o przyzwoitej powierzchni dyskowej to wydatek ok 200zł/rok (bez promocji i pierwszego roku użytkowania). Oczywiście mówię o jakiś średnich hostingach, nie jakimś dziadowaniu na 5GB na dyskach hdd ze stroną, która otwiera się pół minuty, a wszystkich Twoich klientów trafia szlag i raczej nie będą tam zaglądać, bo szkoda czasu. W Wix najtańszy miesięczny abonament to ok 20zł/miesiąc. To cena jednego kebsa z mieszanym.

A może sklep?

Oczywiście, że polecam. Jest to dobry system entry level do budowania stron internetowych. Nawet teraz często niektórym moim klientom polecam Wixa. Bardzo łatwo jest zmienić w nim niemal wszystko na stronie w jedno popołudnie i nie potrzeba do tego jakiejś zaawansowanej wiedzy. I nie, nikt mi za to nie zapłacił. Uważam, że to spoko platforma, przy dobrym ogarnięciu można strony wixowe dobrze zoptymalizować.

Linki

Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną? Pisz!